Kariera

Lifa Factory - rozwój osobisty - karieraKariera, a w zasadzie praca, w której ją robimy jest istotnym obszarem naszego życia i czy chcemy, czy nie, niejednokrotnie przeplata się z jego prywatnym aspektem. Może nas wzmacniać i dodawać energii, może zapewniać środki na realizację naszych marzeń i być doskonałym dopełnieniem naszego życia. Może też działać odwrotnie, zagarnąć prywatne życie, zatruć toksycznymi relacjami i odciągnąć od najbliższych.

Często „idziemy w karierę” w owczym pędzie. Bez świadomości jak chcemy ją kształtować, dokąd ma prowadzić i gdzie są granice naszego poświęcenia. Kariera, jak wiele innych spraw w naszym życiu, nie jest ani dobra ani zła. To jakiego nabiera wydźwięku, zależy tylko od tego, co z nią robimy i czy robiąc ją trzymamy się swoich wartości.  To obszar wielu uproszczeń i fałszywych wyobrażeń: korpo – nie zawsze jest złe, własna firma – to rzadko oaza swobody, wolności i wielkiego strumienia napływającej gotówki.  Zbyt często w tym obszarze dokonujemy wyborów uciekając od czegoś, zamiast do czegoś dążąc a potem czujemy się rozczarowani i sfrustrowani.  Pozostaje jedno pytanie: „Czy wiesz kim chcesz być i gdzie chcesz być za pięć lat w swoim życiu zawodowym?”.


Zbawienne trudności i złudna przyjemność

rozwój osobisty - przyjemność - szczęście - trudności

Myślimy sobie szczęśliwe życie i stawiamy znak równości z życiem przyjemnym. Ponieważ łatwiej nam doznać przyjemności niż szczęścia, oddajemy się w tej sytuacji przyjemnościom, a potem jesteśmy rozczarowani, że zamiast szczęścia odczuwamy pustkę.

Czytaj dalej ->


No name

Rozwój osobisty - indywidualista

Często kiedy czytam różnego rodzaju porady dotyczące poszukiwania pracy znajduję tam wskazówki , aby w social mediach nie ujawniać swoich poglądów politycznych i opinii oraz bardzo uważać pod czym dajemy lajki. Mówiąc krótko, mamy być totalnie nijacy i idealnie wpasowani w cały tłum jałowych kandydatów. Co jednak najzabawniejsze, w tych samych artykułach zaleca się jednocześnie, abyśmy nie brali pierwszej lepszej pracy, tylko szukali takiej która jest do nas dopasowana. W tym artykule piszę o mojej niezgodzie na podejście do życia w stylu „no name”, czyli bez poglądów i bez opinii.

Czytaj dalej ->


Czas czy pieniądze – co wybierasz?

rozwój osobisty - kwestia wyboruTo odwieczny dylemat rozwiniętych społeczeństw, w których jedna grupa osób koncentruje się na zarabianiu pieniędzy i dobrach materialnych, kosztem wolnego czasu, zaniku relacji z innymi ludźmi i zaprzestania odkrywania przyjemnych doświadczeń. Podczas, gdy grupa druga stawia właśnie na wolny czas, relacje z ludźmi i przyjemne doświadczenia godząc się z tym, że z tego powodu ma mniej pieniędzy.

Czytaj dalej ->


Redukcja życiowego biegu

rozwój osobisty - pracaDownshifting to modny od kilku lat termin, który w przypadku samochodu oznacza redukcję biegu, natomiast w obszarze rozwojowym, czy też życiowym odnosi się do zwolnionego stylu życia. Mówiąc inaczej downshifting to podejmowanie się mniej wymagających zobowiązań w celu utrzymania zdrowego stylu życia.

Czytaj dalej ->


Strzałą w punkt!

rozwój osobisty - celPrzyjmując, że nigdy nie uprawiałeś łucznictwa, wyobraź sobie że stajesz z łukiem w dłoniach a gdzieś tam przed tobą w oddali znajduje się łucznicza tarcza. Napinasz cięciwę, słyszysz jak skrzypi wyginany łuk, wymierzasz grotem w cel i wypuszczasz ze świstem strzałę, która… trafia w tarczę. Nie centralnie w sam środek ale w jego okolicę, czy jesteś zadowolony?

Czytaj dalej ->


Odhaczyć, zaliczyć, zapunktować….

dalajlamaW obecnych czasach w ciągu jednego dnia jesteśmy zalewani taką masą informacji i komunikatów jak nasi przodkowie w ciągu tygodnia albo miesiąca. Wraz ze wzrostem tempa informacji wzrasta też tempo życia. Mamy mnóstwo zainteresowań, jeszcze więcej rozpraszaczy, informacje na temat tego co tylko przyjdzie nam do głowy w mig znajdujemy w internecie. Znajomi, o swoich odkryciach lub osiągnięciach nie informują nas raz na jakiś czas podczas towarzyskich spotkań lecz robią to praktycznie w czasie rzeczywistym na portalach społecznościowych i komunikatorach.

Czytaj dalej ->