Zaradniki

rozwój osobisty - poradyJeszcze parę lat temu uważałem, że drzemka w południe jest dobra dla emerytów albo rozwrzeszczanych Hiszpanów, którzy imprezują całe noce. Sam sypiałem po 4,5 – 5 godzin w tygodniu i ciągle nie starczało mi czasu na załatwienie wszystkich spraw zaplanowanych na dany dzień. Odkąd poznałem wyniki badań, które pokazały jak 20 minutowa drzemka podnosi naszą efektywność  zacząłem regularnie uciekać w ciągu dnia w objęcia Morfeusza. Oczywiście nie byłbym sobą, gdyby nie pokombinował i nie znalazł sposobu na trubodrzemkę.

Istnieje wiele prostych rozwiązań, które ułatwiają nam życie skracając czas wykonania zadań, dodając energii, pomagając lepiej wypocząć, umożliwiając sprawniejsze ogarnięcie tego co się dzieje wokół nas itd. Właśnie takim sposobom, trickom i poradom będą poświęcone wpisy z tej kategorii.


Myśl w bok, a nie w głąb…

rozwój osobisty - kreatywnośćNasz system edukacyjny od dawien dawna nie kładł nacisku na samodzielne myślenie, kreatywność i twórcze rozwiązywanie problemów. Dodatkowo w ostatnich latach jeszcze wzmocnił nacisk na mechaniczność i schematyczność myślenia wprowadzając szereg testów zaliczeniowych i klasyfikacyjnych. Działania te prowadzą do tego, że kreatywne z natury i ciekawe świata dziecko zaczyna uczyć się schematycznego i odtwórczego myślenia. Myślenie to zwane jest myśleniem wertykalnym lub myśleniem „w głąb” i polega na szukaniu rozwiązań szybkich, logicznych i zgodnych z posiadanymi wzorcami.

Czytaj dalej ->


Odlot na słuchawkach

rozwój osobisty - posłuchajKażdemu z nas zdarzają się dni w których jesteśmy spięci, zestresowani i pełni niepokoju. Wpływ na to mogą mieć kwestie rodzinne, sytuacje zawodowe, problemy ze zdrowiem czy też jakaś „światła” wypowiedź polityka, który wyprowadzi nas z równowagi. W takich chwilach potrzebujemy czegoś, co nas wyhamuje, uspokoi, spowoduje rozluźnienie mięśni a czasami i wyciszy gonitwę myśli przed snem.

Czytaj dalej ->


Lista zadań

rozwój osobisty - lista zadańIlu poradników i zaleceń dotyczących zarządzania czasem bym nie czytał zawsze trafiam na tę samą poradę dotyczącą sporządzenia listy spraw na dany dzień, czy to z samego rana, czy też wieczorem dnia poprzedniego. Trzeba usiąść wypisać wszystko co do roboty a potem się do niej zabrać i następnie odhaczać to co załatwione. Oczywiście co bardziej zaawansowane porady mówią o nadaniu odpowiednich priorytetów i realizacji najtrudniejszych zadań na początku dnia. Sam z takich list korzystam od wielu lat i bardzo sobie je chwalę, ale wbrew pozorom potrafią być one też i pułapką, która odbiera nam sił zamiast nas wspierać.

Czytaj dalej ->


Powerbook

rozwój osobisty - PowerbookWśród swoich znajomych mam zarówno grono gorących wielbicieli jak i zadeklarowanych przeciwników Facebooka. Każda z grup ma swoją argumentację i przekonania przemawiające za ich postawą. Jedni twierdzą, że pozwala on nawiązywać nowe znajomości i umacnia obecnie, drudzy że wręcz odwrotnie. Jedynym obszarem, gdzie zwolennicy tych obu grup są w stanie znaleźć nić porozumienia jest kwestia związana z Facebookiem jako złodziejem czasu. Swoją drogą to znamienne, że to niby Facebook kradnie nam czas, a nie my go marnujemy 😉

Czytaj dalej ->


Był sobie pomysł…

rozwój osobisty - pomysłByć może zdarzyło Ci się kiedyś, że jadąc samochodem, rozmawiając ze znajomym, spacerując po okolicy, czy też myjąc o poranku zęby wpadłeś na jakiś genialny pomysł.  Był świetny, kiedy o nim myślałeś czułeś jak energia buzuje w Twoim ciele, mózg wyrywa się do kreacji rozwiązań i zasadniczo mógłbyś w tym momencie przenosić góry. Miałeś nawet w głowie zarysy pierwszych kroków i …

Czytaj dalej ->