Stres

Life Factory - rowzój osobisty - stresStres, to nieodłączny element naszego funkcjonowania. W jednych sytuacjach może ratować nam życie lub mobilizować siły potrzebne do natychmiastowego działania.  W innych może niszczyć nasze zdrowie, osłabiać odporność i wpychać w objęcia depresji.  Jest nieodłącznym elementem rozwoju i przekraczania dotychczasowych ograniczeń oraz przeżywania nowych doświadczeń. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie wynika jedynie z negatywnych sytuacji , ale może być wynikiem choćby tak szczęśliwego momentu jak wygrana w totolotka.

Z tego powodu w materiałach z tej kategorii nie będziemy pisać o tym jak go unikać, tylko ja na niego mądrze reagować i jak nim sprytnie zarządzać.


Piekielna droga – czy Ty też masz wyzwania, których unikasz?

Najważniejsze jednak, że zrozumiałem, iż jeśli mierzysz się z jakimś wyzwaniem zawsze należy siadać za kierownicą. Możesz się bać, masz prawo o tym mówić i czuć wszystkie symptomy strachu, ale mimo to, przejmij kontrolę nad sytuacją w takim zakresie, w jakim to możliwe.

Czytaj dalej ->


Życiowy wyścig na pełnym stresie

Rozwój osobisty - współzawodnictwoCzy musimy się ścigać z innymi, czy musimy nieustanie walczyć o lepsze stanowisko w pracy, czy musimy się starać za każdym razem wypaść jak najlepiej na spotkaniu towarzyskim lub zając pierwsze miejsce w rozgrywkach sportowych. Oczywiście, że „nie!”. Mimo to jednak, większość z nas nie potrafi tego wyścigu uniknąć.

Czytaj dalej ->


Facet u coacha

Rozwój osobisty - stres męski

Wpis o tym jak zderzenie współczesnego, dynamicznie zmieniającego się świata z normami społecznymi naszych rodziców, zgodnie z którymi wychowuje się mężczyzn prowadzą do powstania stresu męskiego. A także o tym, jak facetom jest ciężko, o tym stresie rozmawiać.

Czytaj dalej -> (ten link przeniesie cię na stronę www.rafalmarkiewicz.pl)


Siła oddechu w stresie

Rozwój osobisty - oddechW zachodnich społeczeństwach koncentrujemy się na zdrowym odżywaniu oraz aktywnym fizycznie trybie życia. Ignorujemy natomiast znaczenie oddechu dla naszego zdrowia. Oddychamy płytko, byle jak i totalnie bez kontroli. Tymczasem nasz układ oddechowy, jest prawdziwym majstersztykiem i może pracować w dwóch trybach: świadomym (kiedy myślimy o oddechu, zaczynamy go kontrolować i wpływać na niego) i nieświadomym (to ten czas, kiedy nasz organizm „sam sobie oddycha” bez naszej uwagi).

Czytaj dalej ->


Co Ci robi stres?

Rozwój osobisty - stresKażdy z nas intuicyjnie wie co oznacza stres. Niemniej jednak, nie zawsze potrafimy go prosto zdefiniować. Co jest tym bardziej trudne, że różnie reagujemy na stres i tak samo różne przyczyny wywołują go u każdego z nas. Najprościej mówiąc stresem nazywamy każdy skierowany względem nas wymóg, który powoduje konieczność chwilowego lub trwałego dostosowania się.

Czytaj dalej ->


 A gdyby stres był zdrowy…?

Uczymy się, że stres niszczy zdrowie a może nawet i zabić. Powinniśmy go za wszelką cenę unikać, a jak już jest nieunikniony, to mieć z nim kontakt najkrócej jak się da. Pytanie tylko, czy faktycznie ktoś to sprawdził, zrobił badania lub przeprowadził eksperymenty. Okazuje się, że tak a wnioski z tego badania są bardzo zaskakujące…


Stres – najpierw odreaguj, potem się regeneruj

Rozwój osobisty - stres

Wśród moich znajomych sporo jest ludzi spiętych i zestresowanych. Wielu z nich ma ten problem, że choć starają się jakoś odpocząć i rozluźnić po pracy, która jest największym generatorem stresu, zupełnie im to nie wychodzi. Główną przyczynę takiego stanu Wojciech Eichelberger upatruje w tym, że próbujemy się zregenerować bez wcześniejszego odreagowania stresu.

Czytaj dalej -> (ten link przeniesie cię na stronę www.rafalmarkiewicz.pl)