Zdrowe życie


Life Factory - rozwój osobisty - zdrowe zycieFabryka bez prądu nie będzie działać, samochód bez paliwa nie pojedzie i nawet balon będzie majestatycznie sunąć po niebie jedynie pod warunkiem, że powietrze w nim zostanie odpowiednio podgrzane. Prąd może mieć za niskie napięcie, paliwo może być zanieczyszczone a palnik w balonie może mieć za mały płomień i problemy gotowe. Podobnie jest z nami, nie wystarczy tylko jeść, ale trzeba jeść mądrze i regularnie. Oprócz odpowiedniego jedzenia musimy też dbać o trzy nasze nieodnawialne zasoby, czyli: czas, zdrowie i energię. Zestaw takich i podobnych porad znajdziecie właśnie tutaj, w tej kategorii.


Siła oddechu w stresie

Rozwój osobisty - oddechW zachodnich społeczeństwach koncentrujemy się na zdrowym odżywaniu oraz aktywnym fizycznie trybie życia. Ignorujemy natomiast znaczenie oddechu dla naszego zdrowia. Oddychamy płytko, byle jak i totalnie bez kontroli. Tymczasem nasz układ oddechowy, jest prawdziwym majstersztykiem i może pracować w dwóch trybach: świadomym (kiedy myślimy o oddechu, zaczynamy go kontrolować i wpływać na niego) i nieświadomym (to ten czas, kiedy nasz organizm „sam sobie oddycha” bez naszej uwagi).

Czytaj dalej ->


Czy boisz się ciszy?

Rozwój osobisty - ciszaCzęsto podświadomie uciekamy w hałas, aby przypadkiem nie usłyszeć tego co pochodzi z naszego wnętrza. Podłączamy się do „Matrixa” zwanego społeczeństwem lub zabieganiem i trwamy tak w  letargu zapominając o nas samych i naszych prawdziwych potrzebach.

Czytaj dalej ->


Shinrin-yoku, czyli kąpiel w lesie

Rozwój osobisty - lasŻyjemy w czasach nieustającego pędu i pośpiechu. Nasze otoczenie, technologia i warunki w których funkcjonujemy zmieniają się tak dynamicznie jak nigdy dotąd. Liczba informacji i wiadomości, do których mamy dostęp jest tak potężna, że czasami mamy wręcz wrażenie totalnego przytłoczenia. Nie powinny zatem dziwić dane jakie przedstawił na jednej z konferencji naukowych prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego: 28% Polaków twierdzi, że są zmęczeni, 25% wyczerpani i wykończeni, 16 % jest bardzo zdenerwowanych a 12% odczuwa smutek i zmęczenie. Co jednak zatrważające aż 41% populacji nie próbuje sobie poradzić ze stresem w zdrowy sposób, tylko rozładowuje go paląc papierosy, pijąc alkohol, objadając się i oglądając telewizję.

Czytaj dalej ->


Za ile się sprzedajesz?

rozwój osobisty - zasobyPewne zdarzyło Wam się słyszeć o ludziach, którzy w trakcie porządków na strychu, w piwnicy lub gdzieś w jakiś szpargałach znajdowali stary obraz, którego chcieli się pozbyć i sprzedawali go za niewielką cenę komuś innemu. Następnie okazywało się, że „stary obrazek” był de facto dziełem znanego malarza i ten który kupił go za parę złoty lub dolarów, w jednej chwili stawał się dzięki niemu milionerem. Ciekaw jestem, co w takiej sytuacji myślicie o tym, który go sprzedał? Pechowiec, nieudacznik, czy frajer…

Czytaj dalej ->


Wiosenny reset – zaktualizuj swoje życie

Rozwój osobisty - odnowaKilka dni temu przyszła kalendarzowa wiosna, zapowiadając czas przebudzenia i generalnej odnowy. Na krzewach i drzewach pojawiają się nowe pąki, ziarna niedługo zaczną kiełkować a to, co zapadło w sen zimowy przebudzi się lub zdążyło już to uczynić. Co by się nie działo, z dużym prawdopodobieństwem zetkną się z odmienną sytuacją i warunkami niż te przed nadejściem zimy i będę musiały sobie z tym jakoś poradzić, czyli inaczej mówiąc dostosować do bieżącej sytuacji.

Czytaj dalej ->


Kąpiel energetyzująca

rozwój osobisty - magnezowa kąpielObecna zmienność aury, wahania ciśnienia i początek przechodzenia ze „stanu” zimowego w wiosenny bywają niezłym wyzwaniem dla naszego organizmu. Często chodzimy jak zombie, brakuje nam energii, dobrego nastroju i pozytywnej wizji przyszłości. U niektórych moich znajomych obserwuję spadek formy psychicznej, momentami zahaczający wręcz o stany lekko depresyjne.  Jedni twierdzą, że to efekt braku dostępu do ożywczych słonecznych promieni, inni że to konsekwencja wychylania niezliczonych kubków kawy, których zadaniem jest dodać nam energetycznego kopa w te szare i mało optymistyczne dni.

Czytaj dalej ->


Kwaśny łyk o poranku…

Cytryny zroszone wodąMamy wiosnę, która coraz silniej próbuje przebić się i zadomowić w naszej codziennej pogodzie. Wraz z nadejściem większej liczby słonecznych dni stajemy się aktywniejsi i myślimy o otrząśnięciu z zimowego odrętwienia.  Przyroda budzi się do życia i zaczyna rozkwitać. Również u nas pojawia się motywacja do zadbania o swoje ciało, stąd wysyp osób rozpoczynających różnego rodzaju diety i oczyszczania z toksyn. Nie będę się tutaj rozpisywał o technikaliach tych działań, ale chciałbym zaproponować jeden prosty sposób, który może istotnie poprawić nasze zdrowie.

Czytaj dalej ->